آپدیت کبوتر گوگل

فهرست مطلب :

بروزرسانی الگوریتم کبوتر

گوگل در سال ۲۰۱۴ آپدیت مهمی با نام بروزرسانی الگوریتم کبوتر را در ارتقای عملکرد موتور جستجوی خود داشت که تغییر به وجود آمده در نتایج سرچ کاربران مشهود است. این تغییرات از طریق گوگل مپ و نتایج سرچ گوگل به خوبی قابل مشاهده است.

الگوریتم کبوتر چگونه کار میکند ؟

بسیاری از جستجوهای انجام شده در گوگل برای پیدا کردن مکان ها (مغازه یا فروشگاه ارائه دهنده خدمات یا محصولات گوناگون) در اطراف است. در این بروزرسانی سعی شده است که موقعیت مکانی کاربر در نتیجه جستجو در نظر گرفته شود و تعدادی کسب و کار در نزدیکترین مکان به کاربر و البته مربتط با جستجو او نمایش داده شوند (فارغ از رنکینگ وب سایت آن ها و یا حتی داشتن وب سایت).

باقی نتایج حتی با در نظر گرفتن مکان کاربر ممکن است از شهرهای دیگر باشند. این کار تصمیم عاقلانه ای به نظر می رسد. چرا که ممکن است تمامی کسب و کارهای اطراف کاربر در حدی نباشند که نیاز کاربر را برطرف کنند یا وب سایت های کم کیفیتی داشته باشند. البته ۳ نتیجه اول که معروف به ۳ packs هستند همیشه از اطراف کاربر به کاربر نمایش داده می شوند حتی اگر وب سایتی برای آن ها نباشد و صرفا در گوگل ثبت شده باشند.

مثلا اگر در اصفهان باشید و کلمه “نمایندگی بیمه” را سرچ کنید، ۳ نتیجه اول از روی نقشه بصورت کاملا متفاوت به شما نمایش داده می شوند. حالا اگر وب سایتی باشد که در اصفهان مشغول به فعالیت است و رنکینگ خوبی دارد، اولویت با آن است و برای شما به نمایش در خواهد آمد در غیر اینصورت وب سایت های دیگر از سراسر کشور نمایش داده می شوند.

پیدایش واژه سئوی محلی

خیلی از متخصصین سئو و وبمسترها حتی قبلا از بوجود آمدن این الگوریتم میدانستند که کاربرها در خیلی از مواقع قصد دارند که کسب کار مورد نظر را در اطرف خود پیدا کنند، بنابراین همیشه سعی میکردند طوری رفتار کنند و مطالب را منتشر کنند که از این موضوع سود ببرند. با این بروزرسانی سعی شد هم کاربر راحتر به نتیجه مورد نظر برسد هم کسب و کارهای محلی فرصت رشد داشته باشند. البته بعد از آن نیز سئوکارها حساسیت بیشتری خرج دادند و واژه سئوی محلی در ادبیات آن ها پررنگتر شد.

سوء استفاده از آپدیت کبوتر

خیلی از وب سایت ها برای اینکه بتوانند برای سرچ های محلی رنک بگیرند سعی می کنند موقعیت و آدرس خود در وب سایت را برای شهر دیگری بنویسند و حتی سعی کنند آن را روی نقشه گوگل هم ثبت کنند و یا از کلمات کلیدی محلی مثلا خرید لباس در اصفهان و … در متن های خود استفاده کنند حتی اگر مغازه آن ها در شهر دیگری باشد.

گوگل راهکارهایی متنوعی برای جلوگیری از اسپم در این زمینه انجان داده است.برای مثلا هنگام ثبت موقعیت محل کسب روی نقشه گوگل، نیاز است تصاویری از محل ارسال شود. حتی ممکن است تلفن شما نیز بررسی شود. برای کلمات کلیدی نیز گوگل نقشه یا آدرس مندرج در تماس با ما را با آن چک می کند و در صورت مغایرت ممکن است شما جزء نتایج محلی برای یک کلمه مورد نظر قرار نگیرید.

هدف گوگل از آپدیت کبوتر

هدف از این الگوریتم انتخاب بهترین نتایج برای ارائه به کاربران بوده است. با این وجود بیشتر تغییرات به وجود آمده توسط الگوریتم کبوتر گوگل در پشت صحنه اتفاق افتاده است. برای همین ممکن است بسیاری از بیزنس ها تغییر زیادی در اثر اجرای این الگوریتم در رتبه خود ندیده باشند.

گوگل گفته است که این به روزرسانی قصد دارد به طور عمیق تر به بررسی سیگنال های رنکدهی بپردازد و با استفاده از گراف دانش knowledge gragh ، اصلاح ایرادات نگارشی و استفاده از کلمات مترادف بهترین نتایج را برای کاربران انتخاب کند.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا ،الگوریتم کبوتر قصد دارد تا به بهبود پارامترهای مبتنی بر مکان و در نظر گرفتن فاصله مکانی بپردازد.

البته تغییراتی که الگوریتم کبوتر قصد اجرای آن را دارد در مرحله اول بیشتر برای سرچ هایی بوده است که به زبان انگلیسی انجام می شود. اما این الگوریتم به زبان های دیگر و در سایر کشورها نیز به تدریج تغییراتی را به وجود آورد.

گوگل در مورد زمان و نحوه اعمال تغییرات توسط الگوریتم کبوتر جزئیات زیادی را منتشر نکرده است و برای همین لازم است با توجه به گزارش هایی که از تغییر رتبه وبسایت ها به دست سئوکاران می رسد نسبت به میزان و نحوه تاثیر اجرای این الگوریتم اطلاعات بیشتری به دست آورند.

مطالب مرتبط
نویسنده مطلب
رسول قجاوند
رسول قجاوند
سلام دوست عزیز،وردپرس به من شانس داشتن یه زندگی بهتر و آینده روشنتر داده،با یادگرفتن وردپرس و سئو تونستم زندگی بهتری داشته باشم و تصمیم گرفتم دیگران هم این را تجربه کنند، خوشحالم که خط‌اول را برای یادگرفتن انتخاب کردی. نظر یادتون نره !
رسول قجاوند
رسول قجاوند
سلام دوست عزیز،وردپرس به من شانس داشتن یه زندگی بهتر و آینده روشنتر داده،با یادگرفتن وردپرس و سئو تونستم زندگی بهتری داشته باشم و تصمیم گرفتم دیگران هم این را تجربه کنند، خوشحالم که خط‌اول را برای یادگرفتن انتخاب کردی. نظر یادتون نره !
هیچ کامنتی ثبت نشده، اولین کامنت باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0913-509-7727

برای طراحی سایت و سئو مشاوره بگیرید.

فهرست مطلب :

حساب ندارید ؟ ثبت نام کنید .

مسیرهای ارتباطی