تاثیر سرعت سایت روی سئو

فهرست مطلب :

آیا با مفهوم سرعت سایت یا سرعت باز شدن صفحه های سایت آشنایی دارید؟  آیا میدانید سرعت سایت چه تاثیر روی سئو سایت شما دارد ؟ آیا میدانید سرعت سایت را چطور اندازه گیری می شود ؟ آیا از راهکار های افزایش سرعت سایت آگاه هستید ؟ در این مطلب به همه این سوال ها پاسخ خواهیم داد.

 سرعت سایت در واقع مدت زمانی است که طول می کشد تا سایت شما در مرورگر کاربران باز شود. این سرعت به چند روش اندازه گیری می شود.این روش ها با توجه به فاکتورهایی مانند سرور سایت، اندازه فایل صفحات سایت، و میزان فشرده سازی تصاویر می توانند سرعت های متفاوتی را برای سایت شما به همراه داشته باشند. توجه داشته باشید که همیشه بالا بردن سرعت باز شدن صفحات سایت به آن سادگی که فکر می کنید نخواهد بود.

در زیر 3 روش برای اندزه گیری سرعت سایت بیان شده است:

سرعت شروع به بارگیری سایت:

این فاکتور نشان دهنده مدت زمانی خواهد بود که صفحات سایت شما شروع به بارگیری خواهند کرد. به طور معمول پس از شروع به بارگیری چند ثانیه طول می کشد تا صفحه به طور کامل بارگذاری شود.

سرعت باز شدن بخشی از سایت

این فاکتور مدت زمانی را نشان می دهد که بخشی از سایت باز شده و کاربر بتواند حداقل بخشی از محتوای صفحه را مشاهده کند.

سرعت بارگیری کامل صفحات

این فاکتور مدت زمانی را نشان می دهد که طول خواهد کشید تا صفحات سایت شما به طور 100 درصد بارگیری شوند.فرض کنید که سرعت باز شدن کامل صفحات شما برابر با 10 ثانیه باشد، در این صورت ممکن است کاربر خسته شود.اما اگر در پس از 1.5 ثانیه بخشی از سایت شما بارگذاری شود، امکان دارد که کاربر مشغول مشاهده تصاویر یا بخش باز شده سایت شود و شما زمان کافی برای بارگذاری کل سایت را داشته باشید.

نمی توان گفت کدام یک از زمان های ذکر شده در بالا مهم تر هستند. زیرا که در واقع هر یک از 3 فاکتور ذکر شده در بالا برای سئو مهم هستند و در جای خود می توانند در افزایش بازدید از یک سایت موثر باشند.

به عنوان نتیجه گیری می توان گفت که راه های زیادی برای اندازه گیری سرعت سایت وجود دارد که توجه به هر یک از آن ها به طور جداگانه به ما کمک می کند تا بهتر بتوانیم روی سئوی سایت کار کرده و کاربران را جذب وبسایت خود کنیم.

اما چرا سرعت سایت برای سئو تا این حد اهمیت دارد؟

باید بدانید که گوگل از سال 2010 از سرعت سایت به عنوان یکی از مولفه های رتبه دهی به سایت ها استفاده می کند.

گوگل هم چنین از سال 2018 اهمیت بیشتری به سرعت سایت در دادن رنک یا رتبه دهی به سایت شما می کند (این رنک دهی با آپدیت انجام شده در گوگل در سال 2018 صورت می پذیرد).

همچنین گوگل در آپریل 2021 نیز بروزرسانی جدید خود در زمینه رتبه بندی وب سایت ها با نام Core web vitals  را به طور رسمی اعلام کرد. این مسئله هم اکنون 4 امین معیار گوگل برای رتبه بندی اعلام شده.

به طور خلاصه می توان گفت که سرعت بارگیری سایت شما روی سئو تاثیر می گذارد.

اما سوال این است که گوگل چگونه سرعت سایت ما را اندازه گیری می کند؟ آیا به سرعت بارگیری 100 درصد سایت توجه میکند یا فاکتورهای دیگر را برای اندازه گیری سرعت استفاده می کند؟در پاسخ باشد گفت که گوگل به طور رسمی نحوه اندازه گیری سرعت سایت ها را نگفته است، اما به نظر ما این سایت از ترکیبی از روش های گفته شده در بالا برای اندازه گیری سرعت سایت شما استفاده خواهد کرد.

حال که به اهمیت سرعت سایت اشنا شدید، ما در ادامه به روش های بهبود سرعت سایت اشاره خواهیم کرد.

بهترین راه های افزایش سرعت سایت

فشرده سازی تصاویر

فشرده سازی تصاویر از هر کار دیگری در افزایش سرعت سایت می تواند مهم تر باشد و تاثیر بیشتری روی افزایش سرعت و بهبود سئوی سایت شما داشته باشد. زیرا که تصاویر به طور معمول بین 50 تا 90 درصد حجم سایت یا هر صفحه را به خود اختصاص می دهند.

خود شما با کمی توجه به گزارش سرعت سایت در webpagetest می توانید متوجه این امر شوید.

همان طور که می بینید در سایت زیر حدود 86.2 حجم صفحه سایت را تصاویر تشکیل داده اند.

برای همین هر چه تصاویر را فشرده تر کنید، سرعت باز شدن صفحات سایت شما بیشتر می شود.

اما چگونه تصاویر را فشرده کنیم؟ اگر از وردپرس استفاده می کنید می توانید از پلاگین WP smash استفاده کنید:

این plugin به طور خودکار تصاویر شما را در کتابخانه وردپرس فشرده می کند و حاقل آن ها را 14.2 درصد کوچک تر خواهد کرد.اگر از وردپرس استفاده نمی کنید هم هنوز تعداد زیادی ابزار برای فشرده کردن تصاویر خود مانند caesium و Mass image compressor وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.بر خلاف گذشته بسیاری از ابزاری که امروزه برای فشرده سازی تصاویر استفاده می شود باعث کم شدن کیفیت تصاویر به اندازه ای که برای کاربر قابل تشخیص باشد نخواهند شد.

برای مثال ما 100 درصد تصاویر موجود در سایت خود را فشرده کردیم و هنوز هم این تصاویر زیبا و گویا هستند.

همچنین میتوانید قبل از آپلود کردن تصاویر آن ها  را توسط فتوشاپ مناسب برای استفاده در وب سایت کنید. فتوشاپ برای ان کار گزینه save for web را در اختیار کاربران قرار داده است.

در مرحله بعد کدهای خود را فشرده و پاکسازی کنید

برای بهتر شدن سرعت سایت خود راه دیگر فشرده سازی و پاکسازی کدها است. به بیان دیگر باید تلاش کنید تا حجم همه منابع موجود در سایت خود مانند کدها را به حداقل سایز خود برسانید.

این کدها شامل موارد زیر هستند:

  • HTML
  • CSS
  • Javascript
  • هر کد دیگری که در صفحات سایت خود استفاده کرده اید.

در اولین قدم باید کدهای اضافی سایت خود را پاک کنید. شاید این کدها برای مشخصه هایی در سایت استفاده می شدند که دیگر از آن ها استفاده نمی کنید. یا این که برنامه نویس های غیر حرفه ای آن ها را نوشته باشند.

در هر صورت به یاد داشته باشید که هر چه کدهای شما تمیزتر باشند، صفحات شما سریع تر بارگیری می شود. می توانید کدهای خود را با GZip نیز فشرده کنید.

هاست خود را ارتقا دهید

ارتقای هاست سایت یکی از کارهایی است که باعث افزایش سرعت سایت می شود. شما ممکن است همه طول روز را برای پاک کردن کدها و یا فشرده کردن تصاویر خود وقت صرف کنید، اما اگر چند دلار برای ارتقای هاست خود به طور ماهانه پرداخت کنید فکر نمی کنید که راهکار و ایده خوبی برای افزایش سرعت سایت شما باشد؟

هاست های بسیار زیادی در دسترس هستند که نمی توان به طور خاص یکی از آن ها را معرفی کرد. اما به طور معمول می توان گفت که شما به اندازه هزینه ای که پرداخت کرده اید به نتیجه خواهید رسید.

پس اگر به این نتیجه رسیده اید که باید سرعت سایت خود را بیشتر کنید، شاید ارتقای هاست به پرمیوم بتواند به شما کمک کند. شما هم چنین با تغییر هاست خود شاید جواب بهتری بگیرید.

کش مرورگر را فعال کنید

به کاربران اجازه بدهید تا بخش هایی از سایت شما را در کش مرورگر خود ذخیره کنند.با این کار در دفعه بعد که آن ها برای دیدن سایت شما خواهند آمد، سرعت باز شدن سایت بیشتر خواهد بود.البته این کار برای کسانی که بار دوم یا چندم است سایت شما را باز می کنند مفید است و برای کسانی که برای بار اول است به سایت شما آمده اند نمی تواند کمک کننده باشد. زیرا که اگر کسی فقط برای یک بار سایت شما را ببیند، هنوز در کش خود چیزی ذخیره نکرده است.

شما می توانید گزینه های مربوط به کش مرورگر را در فایل .htaccess file یا با استفاده از پلاگین وردپرس تنظیم کنید.

از CDN استفاده کنید

CDN یکی از ساده ترین راه هایی است که می توانید با استفاده از آن سرعت سایت خود را بیشتر کرده و به سئوی بهتر سایت خود کمک کنید. CDN در واقع یک شبکه کنترل ارسال محتوا است که می تواند تشخیص دهد که کاربران در کجا هستند. البته کارهای دیگری هم می تواند انجام دهد.

اما در کل با تشخیص مکان کاربر سعی می کند تا منابع سایت را در سروری که نزدیک به محل کاربران است ذخیره و در اختیار آن ها قرار دهد.

از ابزار تست Multiple page speed استفاده کنید.

اگر مراحل بالا را طی کردید، زمان آن رسیده است که سرعت صفحات سایت خود را تست کنید.

من برای این کار سه ابزار را به شما توصیه می کنم.

اولین ابزار که به شما توصیه می شود google pagespeed insights است

این ابزار گوگل می تواند کدهای موجود در صفحات سایت شما را برای یافتن مشکلات آن ها بررسی نماید.

این ابزار هم چنین می تواند فرصت های جدید را برای افزایش سرعت سایت تان به شما نشان دهد.اخیرا هم یک مشخصه به این ابزار اضافه شده است که به شما نشان می دهد چقدر طول می کشد تا سایت شما برای کاربران واقعی بارگذاری شود.این ابزار بسیار سودمند است و می تواند کمک زیادی به شما در بهبود سرعت و سئوی سایت بنماید.

توجه داشته باشید: گاهی توصیه هایی که توسط این ابزار گوگل در اختیار شما قرار می گیرد چندان عاقلانه به نظر نمی رسد و چندان مناسب سایت شما نیست.

برای مثال، ابزار گوگل ممکن است توصیه کند که تصاویر بهتر است دارای فرمت next-gen باشند. این در حالی است که بسیاری از مرورگرها در حال حاضر از فرمت next-gen پشتیبانی نمی کنند (به خصوص فایرفاکس و safari).

اگر چه در مواردی این ابزار توصیه های چندان مناسبی در اختیار شما نمی گذارد، اما به طور کلی می توان گفت که در ابزار گوگل اینسایت تعداد زیادی گزینه سودمند وجود دارد که بسیاری از آن ها را می توان برای بهبود سئوی سایت مورد استفاده قرار داد.

ابزار بعدی webpagetest.org است

نکته جالبی که در مورد webpagetest وجود دارد این است که صفحات شما را در مرورگرهای واقعی لود می کند و این کار می تواند به شما کمک کند تا بخش هایی از سایتتان را که زمان بیشتری طول می کشد باز شوند پیدا کنید.

و یکی از معروفترین ابزار ها برای تست سرعت 

gmetrix یکی از پر کابردترین ابزارهای تست سرعت سایت می باشد،این ابزار بعد از بررسی سایت شما پیشنهاد هایی را برای افزایش سرعت میدهد، همچنین میتوانید سرعت سایت خود را با رقبای خود مقایسه کنید.

آیا به دنبال داده های بیشتری هستید

سعی کنید به سرعت باز شدن صفحات سایت خود بر روی موبایل نیز بیشتر توجه کنید. زیرا که می توانند به بهبود سئو با باز شدن سریع صفحات در موبایل به شما کمک کنند.

مطالب مرتبط
نویسنده مطلب
رسول قجاوند
رسول قجاوند
سلام دوست عزیز،وردپرس به من شانس داشتن یه زندگی بهتر و آینده روشنتر داده،با یادگرفتن وردپرس و سئو تونستم زندگی بهتری داشته باشم و تصمیم گرفتم دیگران هم این را تجربه کنند، خوشحالم که خط‌اول را برای یادگرفتن انتخاب کردی. نظر یادتون نره !
رسول قجاوند
رسول قجاوند
سلام دوست عزیز،وردپرس به من شانس داشتن یه زندگی بهتر و آینده روشنتر داده،با یادگرفتن وردپرس و سئو تونستم زندگی بهتری داشته باشم و تصمیم گرفتم دیگران هم این را تجربه کنند، خوشحالم که خط‌اول را برای یادگرفتن انتخاب کردی. نظر یادتون نره !
هیچ کامنتی ثبت نشده، اولین کامنت باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مسیرهای ارتباطی