بک لینک چیست ؟

فهرست مطلب :

اگر در یک صفحه یا قسمت از سایت x یک لینک ثبت شده باشد که به سایت y اشاره کند، سایت y یک بک لینک از سایت x بدست آوره است. این لینک را برای سایت x لینک external یا خروجی و برای سایت y بک لینک یا incoming link می گویند. بک لینک یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در رتبه بندی گوگل است

فایده بک لینک چیست ؟

 1. یک بک لینک می تواند ترافیک بیشتری را به سایت شما بکشاند.
 2. می تواند باعث افزایش فروش خدمات، یا محصولات در سایت شما بشود.
 3. می تواند باعث بهبود سئو یا همان رتبه شما در serp شود. (همزمان اگر لینک یک لینک بی ارزش باشد میتواند باعث تضعیف آن هم بشود.)
 4. می تواند باعث افزایش اعتبار وب سایت شما بشود.

انواع بک لینک

ساختار لینک در html می تواند به چند نوع تقسیم شود،همچنین از لحاظ این که روی چه المانی قرار میگیرد (تصویر،متن،المان گرافیکی و … نیز میتواند باعث تغییر نوع لینک شود. وقتی نوبت به مسئله سئو می رسد، یک لینک میتواند به حالت های follow,nofollow,conolical نیز تبدیل شود. در حالتی که بخواهیم به ربات های گوگل بگوییم مقصد لینک را قبول داریم و توسیه می کنیم، از عبارت follow در آن استفاده می کنیم، در صورتی که بخواهیم بگوییم که تایید نمی کنیم از عبارت  nofollow استفاده می کنیم. تصویر زیر :
ساختار یک لینک

چگونه بک لینک بدست آوریم ؟

به نظرشما چطور می شود که یک سایتی لینکی از سایت دیگر را در صفحات خود قرار میدهد؟ شاید میخواهد اطلاعات بیشتری راجع به مطلب خودش در اختیار خواننده بگذارد، یا میخواهد درباره یک محصول صحبت کند که توسط سایت دیگری تامین می شود، احتمالاً آن محصول در سایت های متعدد دیگری نیز وجود دارد امام چرا به یک سایت خاص لینک داده است ؟ شاید آن سایت یک سایت معتبر است. پس داشتن اعتبار که میتواند از راهای مختلفی برای یک سایت بدست آید، خود به خود باعث تولید بک لینک می شود. راه‌های دیگری نیز وجود دارد که در زیر بصورت لیست‌وار به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 1. انتشار رپورتاژ به منظور گرفتن بک‌لینک
 2. نوشتن پست مهمان
 3. فعالیت در انجمن های آنلاین
 4. کامنت نوشتن در زیر پست ها
 5. ساخت بلاگ
 6. از طریق شبکه های اجتماعی

انتشار رپورتاژ برای بدست آوردن بک لینک

در این حالت شما یک متنی را آماده می کنید و به وب سایت مورد نظر میدهید و یک کلمه را هم مشخص میکنید که به سایت شما لینک شود. هر چند میتواند چند کلمه دیگر را نیز برای لینک شدن به وب سایت خود انتخاب کنید. در حال حاظر حتی وب سایت های وجود دارند که کارشان انتشار رپورتاژ است ، آن ها حتی متن را هم برایتان مینویسند. پیشنهاد میکنیم قبل از انتشار رپورتاژ، نکات و باید های و نباید های انتشار رپورتاژ را رعایت کنید.

 1. یک متن را در چند وب سایت منتشر نکنید
 2. در یک رپورتاژ سعی کنید یک لیک قرار بدهید و آن هم اول کار باشد
 3. سایت منتشر کننده را به دقت انتخاب کنید، مثلاً سایت فعالی باشد، مربتط با حوزه کاری شما باشد و …
 4. در یک روز یا حتی یک ماه چندین رپورتاژ برای یک وب سایت منتشر نکنید.
 5.  متن رپروتاژ یک متن مفید باشد
 6. عنوان رپورتاژ طوری باشد که به کلمه کلیدی خودتان آسیب نزند و برای خودتان رقیب نتراشید.
 7. لینک‌ها را پخش کنید و فقط به صفحه اصلی لینک ندهید.
 8. از سایت منشتر کننده بپرسید که لینک فالو می باشد یا غیر آن.

نوشتن پست مهمان

برخی وب سایت‌ها مانند ویرگول هستند که در آن ها شما میتوانید پست بنویسید و منتشر کنید ولیک سایتتان را بگذارید. برخی از وب سایت ها نیز حاضرند در ازای انتشار پست شما لینک شما را هم بگذارند.

فعالیت در انجمن های آنلاین

یک انجمن را که مرتبط با حوزه کاری وب سایت شما هست انتخاب کنید، به سوالات مطرح شده از سوی کاربران در این انجام پاسخ دهید، ممکن است بخواهید پاسخ خود را در قالب یک لینک از سایت خودتان بگذارید، مثلا ” سلام، من درباره این مسئله یه ویدئو درست کردم و توی سایتم منتشرش کردم، فکر می کنم مشکل شما را حل کنه “.

کامنت نوشتن در زیر پست ها

خیلی از افراد وقتی یک مطلب را میخونند در یک سایتی ممکنه متوجه مطلب نشند و در کامنت های همون پست دنبال جواب بگردند، بهتره که این جواب را شما در قالب یک لینک بهشون بدید، خیلی مواقع مدیر های وب سایت ها از انتشار این لینک ها جلوگیری میکنند، شاید مجبور باشید فقط جواب بدید. البته یه راهکار وجود داره که میتونید لینک خودتون را در کامت ها قرار بدید، این راهکار درست کردن یه اکانت توی وب سایت gravatar.com هست.

ساخت بلاگ

در وب سایت هایی مثل میهن بلاگ یا بلاگفا میتونید وبلاگ رایگان ایجاد کنید و شروع به انتشار لینک های خودتان بکنید، البته ما این کار را زیاد توسیه نمی کنیم، از نظر گوگل این کار یجورایی منفی تلقی میشه. البته نه همیشه. خیلی از سئوکارها با ایجاد صدها بلاگ مصنوعی لینک هایی را به سایت های مختلف مورد نظر میدهند، این کار به مزرعه لینک هم شهرت داره و میتونه بسیار کار خطرناکی برای سئو وب سایت شما باشه.

شبکه های اجتماعی

یکی از بهرتین نوع بک لینک میتونه بک لینکی باشه که از طریق شبکه های اجتماعی بدست اومده، این لینک میتونه علاوه بر ارسال سیگنال بک لینک به گوگل سیگنال شبکه های اجتماعی را هم بفرسته، هرکدام از این سیگنال های علامت های مثبتی هستند که از معتبر بودن یک سایت خبر میدهند.

چگونه بفهمیم چندتا بک لینک گرفته ایم ؟

اگر از گوگل سرچ کنسول استفاده می کنید می توانید با رفتن به قسمت links و بعد قسمت Top linking sites  تمامی لینک های ارجاع شده به سایت خود را مشاهده بکنید. ابزارهای دیگری تحت وب وجود دارند مانند :

 1. استفاده از سرچ کنسول
 2. وب سایت ahrefs.com
 3. وب سایت moz.com
 4. وب سایت semrush.com

چگونه بک لینک میتواند مضر باشد ؟

بک لینک از نظر گوگل یک فاکتور رتبه دهی به وب سایت ها می باشد، هر چه تعداد بک لینک ها و کیفت آن ها زیاد باشد، اعتبار وب سایت شما و در نتیجه سئو ان نیز بهتر است. اما از آنجایی که همیشه افرادی سعی می کنند با ایجاد لینک های مصنوعی، خرید لینک، ایجاد مزارع لینک سازی مثل درست کردن چندین بلاگ و خریدن دامین های بی ارزش برای سایت خود بک لینک درست کنند، گوگل نیز راهکارهایی برای مقابله ارائه داده است. گوگل تک تک بک لینک های شما را آنالیز میکند. گوگل با استفاده از الگوریتم هایی خاصی می تواند نتیجه بگیرد که کیفیت یک بک لینک چقدر است. در نتیجه اگر جایی دیدی که در ازای 200 لینک مبلغ اندکی از شما تقاضا می شود آن را قبول نکنید. بک لینکی خوب است به صورت طبیعی بدست امده باشد.

ضرر زدن به وب سایت های رقیب با استفاده از بک لینک

خیلی از سئوکار ها به این نکته آگاهی دارند که گوگل در مسئله بک لینک بسیار حساس است، آن ها با خریدن بک لینک های ضعیف و بی ارزش برای وب سایت های رقیب سعی در خارج کردن ان ها از گود رقابت میکنند. البته نگران نباشید، اگر بصورت روزانه گوگل سرچ کنسول خود را چک کنید، متوجه این بک لینک ها می شوید. خوشبختانه گوگل این امکان را فراهم کرده است تا شما این لینک هار را رد کنید. این کار را با نام diswow کردن می شناسیم.لینک

چه بک لینکی مفید است ؟

بک لینکی که از یک سایت معتبر به شما داده شود مفیدتر است. حالا اینکه چگونه بفهمیم که یک سایت معتبر است یا خیر راهایی متعددی دارد، یک راه آن سنجش اعتبار دامنه است که با ابزار رایگان وب سایت moz.com که بصورت یک افزونه روی کرون نصب می شود می باشد. برای اینکار به قسمت افزونه های یا extenions گوگل کروم بروید و این افزونه را سرچ کنید و بعد نصب کنید، بعد از نصب آیکنی بصورتی m در گوشه مرمگر شما ظاهر می شود، با فشردن آن اعدادی برای شما به نمایش در خواهند آمد که یکی از آن ها domin authority است. هر چقدر این عدد به 100 نزدیکتر باشد، آن دامنه معتبرتر و قویتر است. هر چند هیچوقت 100 نخواهد شد. حتی دامین آتوریتی 20 هم میتواند به معنای معبتر بودن سایت باشد.
بک‌لینک بخریم یا نه ؟

جواب این سوال بله یا خیر نیست، اگر با پرداخت مبلغ کم صدها لینک راب برای وب سایت خود میخرید، نه. البته این به این معنا نیست که بک لینکی که گران است خوب است. بهتر از همه جوانب را در نظر بگیرید.

آیا وبلاگ برای ساخت بک لینک خوب است ؟

اگر وبلاگ خود را عامدانه فقط به منظور تولید بک لینک ساخته اید، قطعاً خوب نیست. اما اگر وبلاگ شما مهلی برای ایجاد ارتباط با مشتریان و بازدیدکنندگان شما شده است، قطعاً به این کار ادامه دهید.

مطالب مرتبط
نویسنده مطلب
رسول قجاوند
رسول قجاوند
سلام دوست عزیز،وردپرس به من شانس داشتن یه زندگی بهتر و آینده روشنتر داده،با یادگرفتن وردپرس و سئو تونستم زندگی بهتری داشته باشم و تصمیم گرفتم دیگران هم این را تجربه کنند، خوشحالم که خط‌اول را برای یادگرفتن انتخاب کردی. نظر یادتون نره !
رسول قجاوند
رسول قجاوند
سلام دوست عزیز،وردپرس به من شانس داشتن یه زندگی بهتر و آینده روشنتر داده،با یادگرفتن وردپرس و سئو تونستم زندگی بهتری داشته باشم و تصمیم گرفتم دیگران هم این را تجربه کنند، خوشحالم که خط‌اول را برای یادگرفتن انتخاب کردی. نظر یادتون نره !
هیچ کامنتی ثبت نشده، اولین کامنت باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 6 =

مسیرهای ارتباطی