گوگل آنالیتیکس

فهرست مطلب :

گوگل آنالیتیکس چیست و چه کاربردی دارد ؟

گوگل آنالیتیکس یکی از سرویس های گوگل می باشد که با استفاده از آن میتوانید ترافیک ورودی به وب یک وب سایت را در قالب اطلاعاتی مانند تعداد کاربران وارد شده،موقعیت جغرافیایی آن ها در وب سایت به تفکیک شهر، تعداد صفحات بازدید شده،مدت حضور هر کاربر در وب سایت که اصطلاحا آن را دوره یا session  می نامد و چندین آمار و گزارش دیگر  مشاهده کرد. همه  این داده را میتوان در قالب نمودارهای گرافیکی و داده های عددی مشاهده و با هم مقایسه کرد.

 تاریخچه

گوگل در سال 2005 یک سرویس مشابه گوگل آنالیتیکس با نام Urchin را خردیداری کرد. ارائه این محصول اما در سال 2012 متوقف شد. ورژن توسعه شده مشابه Urchin  توسط گوگل در همان سال رونمایی شد اما به دلیل شمار زیاد تقاضا برای استفاده تنها یک هفته بعد ظرفیت استفاده آن تکمیل شد و ثبت نام های جدید به حالت تعلیق در آمد. در همان سال با افزایش ظرفیت گوگل شروع به دعوت از کاربران به روش قرعه کشی نمود و کدهای قرعه کشی را در اختیار کاربران  گذاشت. یکسال بعد این سرویس را همه کاربران بدون محدودیت میتوانستند استفاده کنند. 

 

اولین نفری باشید که مطالب ما را میخوانید:

نسخه جدید از این سرویس 

در سال 2011 گوگل ورژن جدید آنالیتیکس را ارائه کرد که بهبود چشمگیری در عملکرد آن ایجاد شده بود و همچنین بجای استفاده از تگ های قبلی اسکریپت جدیدی معرفی شد که در میان تگ هدر صفحات قرار میگرفت و باعث می شد که از تاخیر در بارگذاری صفحات جلوگیری کند. همچنین رابط کاربری متحول شده این نسخه نیز از دیگر نکات بارزش بود که در کنار داشبردهای متنوع،مشاهده آنی کاربران در حال استفاده از وب سایت و گزارش های متنوع  گرافیکی دیگر ارائه می شد. در سال 2012 نیز نسخه جدیتری از آنالیتیکس ارائه شد که Univesal analyctis نام داشت. این سرویس در سال ها 2016،2017،2018  و اواخر سال 2020  با اضافه شدن ویژگی های جدید از جمله ویژگی global tag که این امکان را میداد که بجای استفاده از چندین تگ برای دریافت اطلاعات از وب سایت هدف تنها یک تگ مادر استفاده شود.

آموزش نصب و راه اندازی و استفاده از گوگل آنالیتیکس

متاسفانه این سرویس با آی پی ایران در دسترس نمی باشد، اما خوشبختانه با روشن کردن vpn می توانید به آن دسترسی داشته باشید. برای دسترسی به آن میتوانید آن را از میان سرویس های گوکل انتخاب کنید. ویدئو آموزش گوگل آنالیتیکس را میتوانید در اینجا مشاهده کنید.

مطالب مرتبط
نویسنده مطلب
رسول قجاوند
رسول قجاوند
سلام دوست عزیز،وردپرس به من شانس داشتن یه زندگی بهتر و آینده روشنتر داده،با یادگرفتن وردپرس و سئو تونستم زندگی بهتری داشته باشم و تصمیم گرفتم دیگران هم این را تجربه کنند، خوشحالم که خط‌اول را برای یادگرفتن انتخاب کردی. نظر یادتون نره !
رسول قجاوند
رسول قجاوند
سلام دوست عزیز،وردپرس به من شانس داشتن یه زندگی بهتر و آینده روشنتر داده،با یادگرفتن وردپرس و سئو تونستم زندگی بهتری داشته باشم و تصمیم گرفتم دیگران هم این را تجربه کنند، خوشحالم که خط‌اول را برای یادگرفتن انتخاب کردی. نظر یادتون نره !
هیچ کامنتی ثبت نشده، اولین کامنت باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مسیرهای ارتباطی